Трампокаліпсис чи Армагедональд? Як криптоспільнота відреагувала на тарифні війни

Трампокаліпсис чи Армагедональд? Як криптоспільнота відреагувала на тарифні війни

Дональд Трамп оголошує нові тарифи. Ринок обвалюється. Чудовий привід, щоб запустити новий мемкоїн! Ні? А от криптанам так не здається, бо, досліджуючи тему мемкоїнів, ми зазирнули на pump.fun і побачили вельми цікаву активність.

Що відбувається?

2 квітня Дональд Трамп підписав указ про базове 10 % мито на всі імпортні товари та низку високих «взаємних» тарифів проти десятків країн.

Трамп назвав цей крок поверненням до економічної величі. Цей не дуже смішний і не дуже жарт Дональда спричинив паніку: світові фондові індекси пішли вниз, втративши за лічені дні від 10 % до 50 %. Крипторинок теж не виняток — біткоїн провалився нижче $75,000​, Ethereum упав під $1,500, а Solana просіла приблизно на 6,5 %, до ~$118​.

Втім, поки інвестори та бізнеси рахували свої втрати, частина криптоспільности відреагувала на подію дуже по-криптовому — створенням мемкоїнів на цю тему. На pump.fun вже кілька тижнів відбувається буквально марафон саркастичних токенів, пов’язаних із тарифами, торгівельною війною та обвалом ринку.

Meme-rush

Еволюція мемкоїнів відбувається досить у своєрідний спосіб. Якщо спочатку випуск монети потребував технічних знань, то Ethereum, а тепер і Solana, спростили шлях настільки, що тепер це може зробити людина з базовими знаннями про крипту, користуючись інструкцією з Youtube.

Це означає, що будь-хто може випустити токен про будь-що. Хоч про котика, хоч про свастику, ніготь, пиво, а хоч і про тарифну різню. А потім прокачати його через інфлів, інтеграції та інтерактивні механіки, наприклад, web3-квест, як це було з токеном пива $BEER.

Зараз найбільша доля запусків відбувається через pump.fun — платформу в мережі Solana, що дає змогу будь-кому легко створювати й запускати власні токени. За даними дослідження Binance, 70 % нових токенів на Solana були запущені саме через pump.fun. Отож і не дивно, що саме тут від початку квітня виникло торнадо «тарифних» токенів. Мабуть, таким способом спільнота Web3 трансформувала економічний шок у сарказм, намагаючись і заробити, і покепкувати.

Ситуативний гумор — ситуативні токени

Ми обрали кілька мемкоїнів, які здалися нам непоганим прикладом ситуативної криптоіронії. Звісно ж, купувати це ми не рекомендуємо:

  • penguin tariff (PT) — цим токеном криптани певно пожартували з новини про те, що тарифи зачепили навіть невеличкий острів, де немає людей, а є самі лише пінгвіни. До речі, токен досяг market cap $343,596 і залетів у тренди pump.fun (значок «king of the hill»).
  • Game Of Tariffs (GOT) — непогане відсилання до гостросюжетного творіння Джорджа Мартіна.
  • Trump’s Tariff Plan (TTP) — відсилання до God’s Master Plan. Сподіваємося, великого потопу в його плані немає. 
  • TarrifAgeddon (TarrifWar) — хочеться вірити, що це не частина Trump’s Tariff Plan, але ринок пережив щось схоже саме на це.
  • VIET92 (VIET92) — цікаво, що спільнота відреагувала мемкоїном не на глобальну новину, а на один конкретно взятий тариф для Вʼєтнаму.
  • A Very Beautiful Thing! (Tariffs) — мемкоїн, що грає на контроверсійності, бо на його іконці — графік падіння market cap всіх криптовалют. Токен було помічено в трендах pump.fun (дістав значок «king of the hill»), та активність швидко згасла — лише пара коментарів і незначний обіг. Що ж, яка thing, такий і коїн.
  • Liberation Day (LBRT) — токен, присвячений дню запровадження тарифів. Справді, на гучні заяви та нейми Трамп не скупиться, та цей мемкоїн гучним не став.
  • the dog named Tariff (TARIFF) — токен із підписом «Dear Mr President we are tired of winning. 🦅» зібрав 164 коментарів в обговоренні та вийшов у тренди pump.fun. Мабуть, спрацювало поєднання doggo з болючою темою.
  • Chief tariff officer (CTO) — цей токен запустили ще за часів першої пробної тарифної кампанії проти Китаю, Мексики та Канади та, як бачимо, він досі не втратив актуальності. 

Make Memes Great Again?

Зі спрощенням запуску на Solana в наше звичне життя вийшла категорія ситуативних мемкоїнів. Вони — це вже точно культурний феномен, криптофольклор, який є цифровим відбитком культурних та політичних явищ, що з нами відбуваються.  Так само як і меми, колись — анекдоти, карикатури тощо.

Можливо, одного дня ми побачимо, як маркетологи підхоплять цю механіку й почнуть використовувати мемкоїни в ситуативному маркетингу?

Ця ідея вже зовсім не виглядає фантастичною. Згідно з дослідженням індустрії за 2025 рік від claimr та Generis, гейміфіковані квести та механіки винагород стали одним із найефективніших маркетингових інструментів у Web3, особливо для мемкоїнів. Кампанії з квестами демонструють у середньому зростання утримання користувачів на 43 %, а активність спільноти може збільшуватися більш ніж на 60 %.

Чи, наприклад, маркетинг почне деплоїти на pump.fun токени, привʼязані до своїх масштабних креативних кампаній чи інтегруватимуть свій бренд у загальний потік ситуативних мемкоїнів, присвячених якійсь події. 

Та ми можемо спостерігати й інший бік монети. Мемкоїни переживають поступовий спад. Епоха мемоманії повільно згасає під тиском реальних економічних ризиків​ і, що дуже іронічно, запуск мемкоїна TRUMP і ознаменував завершення суперциклу мемкоїнів. Тепер більшість таких монет, зокрема й TRUMP, втратили понад 90 % своєї вартості,що відлякує нових учасників. Та й карбувати нових токенів почали менше — щоденне розміщення нових токенів на pump.fun впало більш ніжна70 % з пікового моменту

0
Підписуйся